Οι μοναστηριακές μπύρες στο εξωτερικό είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο, ωστόσο δεν είναι κάτι που έχουμε δει στην Ελλάδα, αφού οι Έλληνες μοναχοί περιορίζονται στην παραγωγή αλκοολούχων ποτών όπως το τσίπουρο και το κρασί. Φυσικά εδώ δεν μιλάμε για μια αμιγώς μοναστηριακή μπύρα ούτε στα στάνταρ ούτε στο είδος. Ωστόσο μια μπύρα με την επωνυμία «Μέγας Ζύθος» η οποία τιτλοφορείται πως παράγεται με τη συνταγή της «Παραδοσιακής Ιεράς Μονής Εσφιγμένου Αγίου Όρους» έκανε την εμφάνιση της τον τελευταίο καιρό και δεν περνάει απαρατήρητη. Την παραγωγή έχει αναλάβει μια εταιρεία με έδρα την Νέα Φιλαδέλφεια Αττικής και επωνυμία ''Προϊόντα Εκ Χίου'', ωστόσο δεν δίνονται περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ποια εκ των δύο αδελφοτήτων της Μονής Εσφιγμένου είναι πίσω από την εν λόγω μπύρα. Υπενθυμίζεται ότι στο Άγιον Όρος υπάρχουν δύο αδελφότητες της Μονής, αυτή που έχει διασπαστεί και δεν αναγνωρίζεται από το Πατριαρχείο αλλά παραμένει στο κονάκι και η νέα αδελφότητα, που έχει αναγνωρίσει επισήμως ο Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως.
Η δεύτερη έκφραση έχει να κάνει με την λεγόμενη «γνήσια και πατροπαράδοτη Ιεράς Μονής Εσφιγμένου» που παραμένει στο κεντρικό κτηριακό συγκρότημα της Μονής (117 άτομα με επικεφαλής τον κ. Μεθόδιο). Για το ζήτημα της ΙΜ Εσφιγμένου έχουν αποφανθεί τόσο οι εκκλησιαστικές και πολιτικές αρχές αλλά και τα δικαστήρια της χώρας.
Ένα μικρό μυστικό λοιπόν «κρύβεται» στο μπουκάλι της νέας μπύρας. Κανείς δεν είναι σίγουρος το ποιος είναι ο παραγωγός της καθώς κανείς δεν αναλαμβάνει - με τους τρέχοντες όρους της αγοράς - την ευθύνη της παραγωγής μιας νέας μπύρας που φέρει τον τίτλο Μέγας Ζύθος. Μια μπύρα τύπου Pilsner που έχει ως σημείο αναφοράς μια από τις 20 Ιερές Μονές της Αθωνικής Πολιτείας.
Post A Comment:
0 comments:
Αφήστε μας το σχολιο σας!