Τα απόβλητα από τις τροφές όσο πάνε και αυξάνονται και υπάρχουν πολλές σκέψεις και ιδέες για ανακύκλωση φαγητού και ποτού. H πιο βιώσιμες από αυτές όμως δεν είναι απαραίτητα και ελκυστικές. Όπως η περίπτωση της Δανικής μικροζυθοποιίας Nørrebro Bryghus που κατασκεύασε μια καινούργια μπύρα φτιαγμένη από ανθρώπινα ούρα!
Η ζυθοποιία ιδρύθηκε το 2003 στην Κοπεγχάγη και σήμερα έχει πάνω από 200 μπύρες στο όνομα της. Το μότο της είναι «παραμύθι μιας μικρής τοπικής ζυθοποιίας που έγινε μεγάλη και δυνατή». Η εταιρεία διαφημίζει ότι κατασκευάζει παράξενες και όμορφες μπύρες. Στην περίπτωση της «Pisner» θα συμφωνήσουμε σίγουρα στο πρώτο. Από την δανέζικη λέξη Pis που σημαίνει ούρα, το λογοπαίγνιο με την Pilsner είναι προφανές.
Η εταιρεία αποφάσισε τέσσερα χρόνια νωρίτερα να κάνει στροφή στα οργανικά προϊόντα και με την υποστήριξη του Δανικού Συμβολίου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, σκέφτηκαν το «Beercycling». To Beercycling όπως λένε οι υπεύθυνοι της παραγωγής σου επιτρέπει να ανακυκλώσεις κάτι που πρακτικά καταλήγει στην αποχέτευση. Τα ανθρώπινα ούρα χρησιμοποιούνται ως λίπασμα. Μπορεί να αναρωτιέστε γιατί κάποιος να πιει μια μπύρα που περιέχει ανθρώπινα ούρα. Η μπύρα πάντως που φτάνει στα χέρια του καταναλωτή, δεν περιέχει ούρα. Τα ούρα χρησιμοπιούνται στην διαδικασία της ζύμωσης ως αντικαταστάτης του λιπάσματος.
![Beercycling](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlMpJj4f7NhqhTlzsmK6nQPHtFyG5zWD-8R6DQpJJCCEumlJFAaFgGXbm7wvKrfJ4cl9-hz0h3ZjsXidUiuKeYBWRARZk5zmVPY1olX3XMnCv0hQYipfgwHXsZJ73ocwPWn4CoFE8Q14c/s320/beercycling.jpg)
Post A Comment:
0 comments:
Αφήστε μας το σχολιο σας!