Για να πραγματοποιηθεί η άλεση χρειαζόμαστε έναν μύλο. Ο πιο απλός μύλος είναι ο μύλος με δύο κυλίνδρους. Υπάρχουν και μύλοι με 4 κυλίνδρους, με 6 κυλίνδρους κλπ όπου πετυχαίνουν καλύτερα αποτελέσματα στην ποιότητα της σύστασης του αλέσματος.
Σε έναν επαγγελματικό μύλο θα πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις στο κενό μεταξύ των δύο κυλίνδρων αλλά και στην παροχή της ποσότητας βύνης που αλέθεται. Όπως είναι λογικό, όσο μικρότερο το κενό μεταξύ των δύο κυλίνδρων, τόσο πιο λεπτόκοκκο είναι το άλεσμα. Οι κύλινδροι αυτοί περιστρέφονται με διαφορετική ταχύτητα. Η ρύθμιση του κενού μεταξύ των δύο κυλίνδρων είναι υψίστης σημασίας γιατί επηρεάζεται η σύσταση του αλέσματος. Τί εννοούμε όμως όταν λέμε σύσταση του αλέσματος;
Το άλεσμα αποτελείται από:
Χοντρόκοκκο μέρος
Λεπτόκοκκο μέρος I
Λεπτόκοκκο μέρος ΙΙ
Αλεύρι
Φλούδα
Μια σωστή αναλογία είναι:
25% φλούδα
10% χοντρόκοκκο
50% λεπτόκοκκο
15% αλεύρι
Η αξιολόγηση της σύστασης μπορεί να γίνει είτε οπτικά βασιζόμενη στην εμπειρία του ζυθοποιού είτε χρησιμοποιώντας μια ειδική συσκευή κοκκομετρικής ανάλυσης (η οποία είναι αρκετά εξιδικευμένη και μόνο μεγάλες ζυθοποιίες χρησιμοποιούν)
Αξίζει να σημειωθεί εδώ πως κάθε παρτίδα βύνης είναι διαφορετική οπότε ίσως απαιτείται να γίνονται συνεχώς τροποποιήσεις στο κενό των κυλίνδρων ώστε να επιτυγχάνεται κάθε φορά το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι στις ζυθοποιίες όταν μεταφέρεται η βύνη από τα σιλό προς το μύλο της άλεσης, πρέπει να υπάρχει ένα σύστημα μαγνήτισης μεταλλικών αντικειμένων που μπορεί να βρεθούν στη βύνη π.χ. βίδες. Αυτό είναι απαραίτητο γιατί το μεταλλικό αντικείμενο μπορεί να κάνει ζημιά στο κύλινδρο (να σπάσει δηλαδή τα "δόντια" του κυλίνδρου οπότε δεν θα αποδίδει μετά σωστά) αλλά πολύ σημαντικό είναι ότι όταν το μεταλλικό αντικείμενο βρεθεί στο κενό μεταξύ των δύο κυλίνδρων μπορεί να προκαλέσει σπινθήρα και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η σκόνη από το άλεσμα είναι εκρηκτική μπορεί να προκαλέσει έκρηξη.
Οι κύλινδροι πρέπει να επιθεωρούνται σε τακτά χρονικά για τυχόν ζημιές. Πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει ζύγιση του αλέσματος ώστε πρώτα από όλα να δηλώνεται στην αρμόδια χημική υπηρεσία αλλά φυσικά και για να μπορεί ο ζυθοποιός να προγραμματίσει την ζυθοποίηση (ποσότητα νερών που θα γίνει η ανάμιξη, υπολογισμός απόδοσης κλπ)
Post A Comment:
0 comments:
Αφήστε μας το σχολιο σας!