![Teku Beer Glass](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhvlYVewSpZkg12zwzfW9_wCruqgpKS-FvbAiIg3zqqugxpOnGoiEV_hyv47AyakIQXlT7NVa5aDzNEwLFB4h7Q00Z2I5-k-I2KfSEZDurkgPedRZMrKceC6ggRWm6VVvtualBr2pdYbRt2/s1600/teku+beer+glass.jpg)
Σχεδιασμένο για λογαριασμό 2 πολύ μεγάλων Αμερικανικών Ζυθοποιιών, της Dogfish Head και της Sierra Nevada, έχει μια νέα και μοναδική σιλουέτα, που δημιουργήθηκε για να στηρίξει τα σύνθετα και ευμετάβλητα αρώματα των ΙΡΑ μπυρών, διατηρώντας κρεμμώδη αφρό ενισχύοντας την γεύση και την αίσθηση στο στόμα, κρατώντας φρέσκια την μπύρα μας. Το γυαλί είναι πολύ λεπτό ελαχιστοποιώντας την θερμότητα που μεταφέρεται εσωτερικά με αποτέλεσμα δροσερότερη απόλαυση καθ' όλη την διάρκεια. Οι αυλακώσεις στο κάτω μέρος εξυπηρετούν ιδιαίτερα καθώς πίνοντας εγείρουν αναδεύσεις στο υγρό που με την συνέχεια του διαμορφώνει εκ νέου στρώμα αφρού κάτι που διατηρεί τις IPA οπτικά σε άριστη κατάσταση!
Πήρε το όνομα του απο το Σκωτσέζικο φυτό Thistle που τυγχάνει και εθνικό σύμβολο. Προορίζεται κυρίως για μπύρες στο στυλ των Scottish Ale αλλά και άλλων. Έτσι λοιπόν σχεδιάστηκε στο σχήμα του εν λόγο φυτού και εκτός απο το όμορφο σχήμα του μας βοηθά να ταξιδέψουμε μέσω των αρωμάτων που αναβλύζουν στην μακρινή Σκωτία. Μοιάζει με την γνωστή μας ''τουλίπα'' με πιο ψηλό στέλεχος και κάθετες πλευρές που συνεχίζουν το ''μπολ'' του πυθμένα. Τα χαρακτηριστικά αυτά βοηθούν να διατηρηθεί το κεφάλι της μπύρας-ο αφρός δηλαδή και να παγιδευτούν αρώματα που διαφορετικά θα χάνονταν.
Post A Comment:
0 comments:
Αφήστε μας το σχολιο σας!