Η δημιουργία μπύρας ακόμα και στο
σπίτι μας είναι μια διαδικασία που η δυσκολία της είναι επιλέξιμη. Με αυτό
εννοούμε ότι υπάρχουν τα μέσα και πακέτα εκείνα που μπορούν το παραπάνω
εγχείρημα να το καταστήσουν ιδιαίτερα εύκολο και για τον πιο αρχάριο. Αρχικά θα πρέπει να δούμε τι εξοπλισμό θα
χρειαστεί ο ερασιτέχνης ζυθοποιός, ο οποίος είναι ιδιαίτερα απλός με πολλά
αντικείμενα που ενδέχεται να έχετε στην κουζίνας σας. Παρακάτω ακολουθεί μια
αναλυτική αναφορά. Να σημειώσουμε ότι υπάρχουν πλέον μαγαζιά -ζυθοποίησης για το
σπίτι- και στην ελληνική αγορά, παρέχοντας πακέτα εξοπλισμού ζυθοποίησης με όλα
τα βασικά αναγκαία εξαρτήματα σε πολύ καλές τιμές. Μέσα από το blog θα
δείτε πως να δώσετε την ευκαιρία στον εαυτό σας να ασχοληθείτε με ένα χόμπι
ιδιαίτερα ενδιαφέρον αλλά και να έχετε την ευχαρίστηση να απολαύσετε μια μπύρα
από τα “χεράκια σας”.
Ξεκινώντας σαν αρχάριος θα πρέπει να προμηθευτείς το λεγόμενο starter kit, δηλαδή τα πρώτα σου απαραίτητα εργαλεία για να βάλεις μπρος. Ένα αξιοπρεπές πακέτο θα πρέπει να περιλαμβάνει οπωσδήποτε τα παρακάτω:
- Δύο κάδους ζύμωσης χωρητικότητας 30lt με μεζούρα λίτρων (τουλάχιστον στον ένα).
- Δύο βρυσάκια κάδου.
- Δύο αεροπαγίδες (απαραιτήτως μία).
- Πλαστικό αναδευτήρα.
- Πυκνόμετρο.
- Σωλήνα δοκιμής πυκνότητας.
- Βαλβίδα εμφιάλωσης.
- Απολυμαντικό (Συνήθως Chemipro OXI ή Star San ή Saniclean).
- Βούρτσα καθαρισμού φιαλών.
- Ταπωτικό χειρός.
- Καπάκια
- Μπουκάλια (330ml ή 500ml).
Πέρα αυτών ενδέχεται να περιέχονται:
- Σωλήνας μετάγγισης (1μ).
- Ψεκαστήρας για απολύμανση μπουκαλιών.
- Μετρητής σακχάρων, για μπουκάλια 330ml, 500ml, 660 ml.
Σας φαίνονται πολλά; Μπορεί να είναι αλλά το κόστος τους είναι πολύ μικρό σε σχέση με την εξυπηρέτηση που μας προσφέρουν όλα αυτά τα gadgets. Σε αυτό το σημείο θυμίζω πως με την πρώτη λίστα είμαστε έτοιμοι να φτιάξουμε μπύρα σπίτι μας. Από εκεί και πέρα κάνουμε την δουλειά μας ευκολότερα και ταχύτερα. Συνεχίζοντας καλό είναι να έχουμε τα ακόλουθα:
- Μειωτήρας ιζήματος.
- Στεγνωτήρας μπουκαλιών (”δέντρο”)
- Ζώνη θέρμανσης κάδου.
- Αυτοκόλλητο θερμόμετρο.
- Κάποιο θερμόμετρο χειρός (Γυάλινο ή ψηφιακό)
- Επιτραπέζιο ταπωτικό.
- Ψεκαστικό χειρός.
- Φίλτρο ζυθόγλευκους ή απλή οικιακή σήτα.
- Ψαλίδι.
- Ανοιχτήρι κονσερβών (για ορισμένα kit).
- Μαρίζ (εργαλείο ζαχαροπλαστικής).
- Κατσαρόλα (που να χωράει την κονσέρβα).
- Ζυγαριά (κατά προτίμηση ψηφιακή)
Η τεράστια λίστα που μόλις αναπτύξαμε απευθύνεται σε όποιον ξεκινάει στον κόσμο της οικιακής ζυθοποίησης με την πρώτη μέθοδο (του beer kit). Δεν είναι αναγκαστικό να αγοράσετε επί τόπου όλα τα αντικείμενα αλλά αν εντρυφήσετε στο hobby θα καταλάβετε αργά ή γρήγορα ότι βοηθούν τόσο που τα καθιστούν αναγκαία. Παρακάτω θα δείτε πως χρησιμεύουν τα κυριότερα εξαρτήματα!
Αεροπαγίδα: Τοποθετείται κυρίως στον 1ο κάδο για να μπορέσει να εκτονωθεί το διοξείδιο του άνθρακα που προκύπτει απο την ζύμωση της μαγιάς με τα σάκχαρα. Συνιστάται να γεμίζει μεχρι τις ενδείξεις με αλκοολούχο ποτό υψηλής περιεκτικότητας σε αλκοόλ (βότκα, τσίπουρο κτλ) αφενός για να αντιλαμβανόμαστε πότε και αν άρχισε η ζύμωση (μέσω των φυσαλίδων που δημιουργούνται) και αφετέρου να προστατεύουμε το γλεύκος με αντισηπτική ουσία για αποφυγή εισερχόμενων βλαβερών ουσιών.
Αναδευτήρας: Ένας αναδευτήρας είναι απαραίτητος για το ανακάτεμα του γλεύκους, δεν χρειαζόμαστε όμως κάτι εξειδικευμένο. Οποιοσδήποτε αναδευτήρας είναι αρκετός, αρκεί να είναι κατάλληλος για τρόφιμα, να έχει μεγάλο μήκος ώστε να φτάνουμε στον πάτο του κάδου και να είναι ανθεκτικός σε υψηλές θερμοκρασίες.
Πυκνόμετρο: Είναι το όργανο μέτρησης που θα μας βοηθήσει να βεβαιωθούμε για την ολοκλήρωση της ζύμωσης, και θα μας επιτρέψει να υπολογίσουμε το αλκοόλ που περιέχει η μπύρα μας. Πρόκειται για ένα πολύ βασικό εργαλείο για κάθε ζυθοποιό, δεν είναι όμως αναγκαίο για την παραγωγή της μπύρας. Εφόσον ακολουθήσουμε πιστά τις δοσολογίες της συνταγής ή του beerkit, μπορούμε να υποθέσουμε κατά προσέγγιση το τελικό αλκοόλ. Ο σωλήνας που συνοδεύει το πυκνόμετρο χρησιμοποιείται για να πάρουμε από το βρυσάκι του κάδου ένα μικρό δείγμα από το γλεύκος, μέσα στο οποίο βυθίζουμε το πυκνόμετρο για να μετρήσουμε την πυκνότητά του.
Ταπωτικό και καπάκια: Όλα τα ταπωτικά είναι εξίσου αποτελεσματικά και εύκολα στη χρήση. Για να εμφιαλώσουμε τα μπουκάλια μας τοποθετούμε το καπάκι πάνω στο μπουκάλι και πιέζουμε με το ταπωτικό. Χρησιμοποιώντας το ταπωτικό χειρός θα πρέπει να κρατάμε σταθερή την φιάλη, ενώ το επιτραπέζιο ταπωτικό προσφέρει μεγαλύτερη σταθερότητα και ευκολία στην διαδικασία της εμφιάλωσης.
Σωλήνας μετάγγισης και μειωτήρας ιζήματος: Ο σωλήνας μετάγγισης δεν αποτελεί αναγκαίο κομμάτι του εξοπλισμού, μας βοηθάει όμως να μεταφέρουμε το γλεύκος στον δεύτερο κάδο με μεγαλύτερη ευκολία, συνδέοντας τα βρυσάκια μεταξύ τους. Με αυτόν τον τρόπο η διαδικασία γίνεται πιο ξεκούραστα, και κυρίως, έχοντας κλειστά τα καπάκια των κάδων, προστατεύοντας έτσι το γλεύκος από έκθεση σε οξυγόνο και από πιθανές μολύνσεις. Έχοντας εφαρμόσει έναν μειωτήρα ιζήματος στο βρυσάκι του κάδου, η μετάγγιση του γλεύκους γίνεται χωρίς να αναταράξουμε το ίζημα στον πάτο του κάδου, συνεπώς παίρνουμε πολύ πιο καθαρό και διαυγές γλεύκος.
Κλείνοντας το πρώτο μέρος πρέπει να επισημάνουμε πως για να πραγματοποιηθεί ζύμωση θα χρειαστούν σάκχαρα στο μεν beer kit κυρίως δεξτρόζη ή ζάχαρη (άσπρη-καστανή) και στο δε MX υγρό ή ξηρό εκχύλισμα βύνης (LME/DME).
Συνεχίζοντας θα μπούμε σε περισσότερο περίπλοκα και απαιτητικά συστήματα και μέσα. Έτσι όμως θα επιτύχουμε και καλύτερη ποιότητα στις παρτίδες μας. Έχουμε και λέμε λοιπόν: Στην πρώτη μέθοδο, αυτή του all grain, θα αναφερθούμε σε οικοζυθοποίηση εξ’ ολοκλήρου από την αρχή με χρήση αποκλειστικά πρώτων υλών που δεν έχουν περάσει καμία βιομηχανική επεξεργασία. Άρα λοιπόν πρέπει να εφοδιαστούμε με τα παρακάτω:
- Μύλος θρυμματισμού Βύνης.
- Ανοξείδωτο δοχείο (κατσαρόλα) με χειρολαβές (50 lt και άνω).
- Εστία φλόγας (γκαζιέρα – προτείνεται φιάλη προπανίου).
- Χάλκινος σπιράλ ψύκτης γλεύκους (immersion chiller) ή εναλλάκτη θερμότητας με πλάκες (plate chiller).
- Διαθλασίμετρο. (δεν είναι υποχρεωτικό)
- Δοχείο για mash tun με ψευδοπάτο.
Μύλος Βύνης: Εργαλείο για θρυμματισμό της βύνης πριν την διαδικασία της σακχαροποίησης.
Εστία φλόγας: Μας εξυπηρετεί στους βρασμούς της οικοζυθοποίησης.
Immersion chiller: Ψύκτης γλεύκους κατασκευασμένος από χαλκό, μειώνει την θερμοκρασία του γλεύκους μετά τον βρασμό στο κατάλληλο εύρος για την προσθήκη της μαγιάς, μέσα σε λίγα λεπτά.
Plate chiller: Ψύκτης γλεύκους, με 30 σειρές από ανοξείδωτο ατσάλι. Δεν χρειάζεται αντλία καθώς λειτουργεί με τη βαρύτητα και τη φυσική ροή του γλεύκους, και είναι εύκολο στην απολύμανση, στη χρήση και στο καθάρισμα. Ψύχει ακαριαία το γλεύκος σε θερμοκρασία κατάλληλη για ζύμωση, ελαχιστοποιώντας τον κίνδυνο μολύνσεων.
Διαθλασίμετρο: Όργανο ακριβείας για μέτρηση της πυκνότητας υγρών. Ο τρόπος λειτουργίας του βασίζεται στην διάθλαση του φωτός που περνάει μέσα από μία λεπτή στρώση του υγρού. Η ένδειξη της πυκνότητας είναι σε Brix και SG.
Όσο αναφορά την μέθοδο του BIAB ουσιαστικά χρειαζόμαστε επιπρόσθετα έναν σάκο βύνης για την πραγματοποίηση της σακχαροποίησης. Να επισημάνουμε εδώ ότι η προαναφερθείσα μέθοδος είναι μια παραλλαγή της all grain οικοζυθοποίησης που δεν την διαφοροποιεί απλά την κάνει ίσως λίγο πιο εύκολη!
Πέρα από τα παραπάνω εξαρτήματα
που σας αναφέραμε, υπάρχουν κι άλλα που μπορούν να σας βοηθήσουν στην
ζυθοποίηση ή να χρησιμοποιηθούν ως εναλλακτικές λύσεις και πάντα ανάλογα με την
συνταγή που έχετε σκοπό να ακολουθήσετε. Όλο και περισσότεροι φίλοι της μπύρας
ασχολούνται πλέον με την Οικιακή Ζυθοποίηση.
Σε αυτό συμβάλει εκτός από το μεράκι και το χαμηλό κόστος του εξοπλισμού
καθώς τα αξιόλογα υλικά παρασκευής, η ποικιλία τους, ο πολύ απλός τρόπος
παρασκευής και τέλος το σχεδόν πάντα επιτυχημένο αποτέλεσμα. Η επιλογή των
σωστών υλικών για την παρασκευή της οικιακής μπύρας είναι πλέον μια εύκολη
υπόθεση. Για τους νέους ζυθοποιούς οι λύσεις των έτοιμων κίτ-κονσερβών όπου όλα
τα υλικά περιέχονται ενδείκνυνται. Υπάρχουν κίτ με κάθε είδους μπύρα. Γι’
αυτούς που μετά από λίγο ξεθαρρεύουν υπάρχουν τα υλικά που σαν προσθήκες
προσφέρουν διαφοροποιήσεις από τα συνηθισμένα κίτ. Οι καλοί όμως γνώστες του
αντικειμένου προτιμούν τα χύμα υλικά και την παρασκευή της δικής τους μπύρας
από το μηδέν. Σε όλους ευχόμαστε καλή
επιτυχία.
Post A Comment:
0 comments:
Αφήστε μας το σχολιο σας!